Uprawa warzyw cz. 13

Nie tylko rośliny t. zw. okopowe, więc ziemniaki, buraki, marchew, korzystnie jest obsypywać ziemią. Znoszą to i rozwijają się lepiej obsypane rośliny kapuściane, liściowe, strączkowe, kukurydza, pomidory i inne. Gdy na nie nagarniemy pulchną ziemię, puszczają w nią nowe korzenie t. zw. przybyszowe.

To się robi, gdy rośliny siane wyraźnie podrosną, a sadzone — dostaną parę nowych liści. Do obsypywania służą radia konne, ale są i ręczne, niezbyt drogie, które zresztą można kupować do spółki z kilkoma sąsiadami. Lecz i motyką w małym ogródku można rośliny też ogarnąć. Niektóre nawet obsypuje się ziemią po raz wtóry, po kilku tygodniach, jak ziemniaki, kukurydzę, pomidory.

opróżnianie piwnic warszawa

Pod jesień, z roślin już wyrośniętych należycie, zwłaszcza z buraków, marchwi, cykorii, obłamują ludzie liście na karmę dla zwierząt. Niechże wiedzą, że w ten sposób zmniejszają sobie plon właściwy, bo w liściach wyrabia się ta masa pokarmowa, dla której uprawiamy okopowe. Zatem im więcej się liści w czasie wzrostu obłamie, tym mniej buraków, czy innych korzeni, zbierze się z ha. Jedynie tylko już przed samym kopaniem, więc na jesieni, można liście bez wyraźnej szkody dla roślin odejmować, no i rozumie się, zaraz po wyrwaniu roślin, gdy korzenie oczyszcza się z liści.

opróżnianie piwnic warszawa