Uprawa warzyw cz. 11

Ziemię należy wzruszać, żeby ciągle była pulchna na powierzchni a przez to mniej wysychała (w ziemi nieporuszanej wilgoć podciąga z głębi i wyparowywana potem z powierzchni).

Nadto ziemia pulchna jest przenikliwa dla powietrza i wody z opadów powietrznych, która w nią łatwo przenika. A poruszając ziemię narzędziami, nie tylko się ją spulchnia, ale niszczy się też jednocześnie chwasty. Chwasty są wielkim wrogiem uprawianych roślin. Są one od nich silniejsze, mnożą się łatwo, obfitymi korzeniami zagarniają ziemię, wodę i pokarmy z gruntu, tłumią wzrost i ogładzają rośliny uprawne. Najgorsze z nich są chwasty trwałe, a między nimi osty i perz.

skuteczne tabletki do moczenia nóg

Osty trzeba niszczyć w polu i ogrodzie (jest to nakazane prawem), nie tylko nie dopuszczając do wysiewu ich nasion, ale często i głęboko je podcinać w ciągu lata, a wtedy przestaną odrastać z korzenia. Tak samo niszczy się chrzan, podbiał, pokrzywy itp. Walka z perzem jest trudna, bo łatwo się rozmnaża z łodyg podziemnych, a te przy kopaniu ziemi zwykle tnie się szpadlem na kawałki, które w ziemi wydadzą prędko nowe rośliny. Perz można wyniszczyć uprawiając na zaperzonej ziemi ziemniaki, bo one rolę ocienią i perz zagłuszą, a przy okopywaniu dużo go wybrać można. W polu niszczy się go przez częste, płytkie bronowanie i wygrabianie na gromady, które wywozimy na drogę, lub gdy przeschnie, spala się (nie kłaść go do kompostu, bo zwykle potem odrośnie). O ile robi się regulówkę na 50 cm. głęboką i cały perz wrzuci się na jej spód, zwykle on nie odrasta.

skuteczne tabletki do moczenia nóg