Drzewa i krzewy cz. 5

Tawuły (Spiraea), kilkanaście gatunków, a z nich bardzo rozpowszechniona trójdzielna (S. trilobata), do 3 m. wysoka, o gałęziach zwisłych, pięknie kwitnie biało, w maju i czerwcu. Owoce ma czerwonawe. Udaje się  i w piaskach. Dużo jest innych ładnych gatunków, od 1 m. do 4 m. wysokich, jak np. bardzo wcześnie kwitnąca biała S. arguta.

Śnieguła (Symphoricarpus). Niski krzew delikatny, z biało-różowymi kwiatuszkami (dużo w nich miodu dla pszczół) i białymi kuleczkami owoców, aż do zimy, (ulubiona zabawka dzieci). Rozłazi się od krzaka wypustkami, rośnie i w piaskach,

Złoty deszcz (Złotokap), do 3 m. wysoki krzew, z gronami złocistych kwiatków, w maju, bardzo ładny. Rośnie i na piaskach.

Żółta akacja (Caragana) do 3 m. wysoki krzew o sztywnych łodygach, nieco kolczastych, małych, żółtych kwiatkach i małych ciemno-brunatnych strączkach. Na piaski oraz na żywopłoty.

Jest tych krzewów bardzo dużo, choćby wiciokrzewów (Lonicera) z ładnymi kwiatami w maju i czerwcu, kilka gatunków i w piaskach rosnących.

Można je na ogół łatwo rozmnażać sadząc odrostki, 0 ile gdzie w pobliżu w ogrodach są te różne krzewy i krzaki.

Sadzi się je przed drzewami, w skupinach, większe co 3 m., mniejsze co 2 m., a małe (jak śnieguła), co 1 m., dobierając według wysokości.