Warzywa liściowe cz. 6

Szczaw. Raz posiany może trwać na jednym miejscu lat kilka i dawać dużo liści, o ile ścina się ciągle pędy kwiatowe, nie pozwalając kwitnąć. Trzeba zasilać co rok na wiosnę np. gnojówką, rozcieńczoną lub kompostem. Rośnie i w lekkich ziemiach, bo się korzeni głęboko. Wielkie liście, łagodnego smaku daje szczaw z Belwil (Belleville), zwykle uprawiany. Siać trzeba w marcu, kwietniu, ale można i później na grządce, choćby w półcieniu, w rządki, dodając do nasion 10 części piasku; za gęsto wzeszły — przerywać, do odległości 20 — 25 cm. między roślinami.

uchwyt mocowania podmurówki

Młody, może być . raz jeden obsypany z lekka ziemią. Bronić od perzu i innych chwastów. Używa się go na zupę, dodaje też do szpinaku, lub gotowanej sałaty. Można też liście szczawiu ususzyć na jesieni, do użytku w zimie. Nasion potrzeba wysiać dobrą szczyptę. Łatwo daje nasienie z paru roślin nieobieranych z liści.

Szpinak. Wielko i miękkolistne dobre są; Godry (de Gaudry) i Eskimos. Siew dwojaki: na użytek wczesny letni siać w marcu, lub początku kwietnia. Na późnojesienny, zimowy (o ile nie zmarzną liście) i wiosenny, sieje się w końcu lipca. Gdy nadejdą upały szpinak wystrzela w nasiona, które można zebrać. Na użytek letni służy inna roślina: Szpinak Nowozelandzki, który trzeba siać w inspekcie w kwietniu i rozsadzać co 60 cm. na zagonie. Daje on przez całe lato liście, smaku szpinakowych. Szpinak sieje się w rządki co 30 cm., mieszając z 5-ma ilościami piasku, zbyt gęsty przerywa się, pozostawiając rośliny pojedyńcze co 20 cm. Obsypać raz, bronić od chwastów. Ugotowany, zwłaszcza ze szczawiem i zaprawiony, jest potrawą dobrą, z jajkami, lub ziemniakami. Nasion trzeba 50 — 75 gr. Ziemię lubi żyzną, wilgotną, pulchną.

uchwyt mocowania podmurówki

To Cię zainteresuje:

– mocowanie podmurówki