Kwiaty letnie cz. 4

Nasturcja (Tropaeolum majus i T. Lobbianum). Niektóre odmiany są niskie i zwarte, inne rozchodzą się daleko lub pną się na płotkach lub parkanach, na parę metrów wysoko. Kwiaty są barw rozmaitych, w pogodę obficie kwitną, od deszczów bardziej rosną łodygi, przygłuszając kwiaty. Kto chce mieć kwitnące wcześniej, musi siać w przyspieszniku w marcu i sadzić po 15-ym maja.

Nieśmiertelniki (Suche kwiaty. Helichrysum) do 1 m. wysokie, ale są i niskie. Niezbyt łatwo wschodzą, siane w gruncie (w marcu). Często też sieją je w przyspieszniku na wiosnę i wysadzają, gdy podrosną.

Ostróżka (Delphinium). Zwykle siewają w marcu, kwietniu. Hiacyntowa, istotnie w kwiecie przypominająca hiacynty. Barwa kwiatów jest różna, zwykle hoduje się ostróżki mieszane. Kwitną w lecie, dość długo. Wysokie są do 40 cm. i więcej nawet.

Onętek. Ponętka (Cosmea). Rośliny wysokie na 1 m. i wyżej, z wystrzępionymi liśćmi i gwiazdowatymi kwiatami, barwy lila, różowej, białej, czerwonej. Okazalsze są wielkokwiatowe, a prędzej zakwitają wczesne. Raz posadzone, wysiewają się same, obficie, udają się i w piaskach. Bardzo ozdobne. Na wcześniejsze kwitnienie trzeba siać w przyśpieszniku.