Byliny cz. 6

W początku września rozdzielimy cebulki i posadzimy na 8 cm. głęboko, pojedynczo, co 15 cm. odległości. Można też sadzić na wiosnę, skoro się tylko liście ukażą, ale wtedy nie dzieli się kępek. Udają się i w piaskach zasilonych. Z odmian są podwójne (zwą je niesłusznie pełnymi) i większe o dużych płatkach zdobne.

Szafran. Niska roślina cebulkowa o wdzięcznych kwiatkach, wcześnie na wiosnę przed liśćmi wychodzących, rosnąca gromadnie. Udaje się nawet posiany z trawami, na trawniku. Lepiej jednak sadzić cebulki na obwódkach na 5 cm. głęboko, co 10 cm. Sadzi się we wrześniu, wykopane w lipcu i przesuszone. Zimę bez nakrycia znosi dobrze, jak narcyzy lub lilie.

Są jeszcze liczne inne cebulkowe jak np. tulipany, cebulice, szafirki, śnieguły, ale te trzeba kupować, a niektóre są dość drogie, jak tulipany. Hodują się jak opisane powyżej.

Byliny kłączowe.

Mają części podziemne, zimujące, mięsiste, jako to: zgrubiałe korzenie (kłącza – łodygi podziemne), kłęby, bulwy, pazurki, narośle itp. Opiszemy przeważnie najprzydatniejsze, a nie drogie do ogródków małych rolników.