Warzywa strączkowe cz. 3

Groch i na ziemi nieco wilgotniejszej rośnie, o ile jest w niej wapno. Siejemy go jak fasolę, karłowe, małe wzrostem (jak Express) co 30 cm., silniej rosnące i chróstowe — co 50 cm. rzędy i co 15 — 20 cm. w rzędzie. Obsypujemy, jak fasolę i tak samo zbieramy. Groch jest też bardzo pożywnym pokarmem białkowym. Robi się z niego smaczną grochówkę (można też mieszać go z fasolą).

Gotują go i jedzą w całości, lub też przecierają na miazgę, po ugotowaniu. Niedojrzałe zupełnie, jeszcze miękkie ziarna Angielskiego i in. suszą na t. zw. groszek zielony, do użytku zimowego. Nasion potrzeba 100 do 120 gr., t. j. drobnych i chróstowych mniej, a karłowych i wielkoziarnistych więcej.

dobry psycholog wrocław

Soczewica. Odwieczny pokarm ludzki, pożywny i smaczny, mało gdzie teraz uprawiany, bo daje plony nieduże. Roślina rozkrzewiona jest mała; niewielkie jej strączki zawierają po kilka zaledwie ziarn płaskich, płowych. Mimo to warta jest uprawy, dla urozmaicenia pożywienia. Soczewica halerzowa ma ziarna większe, wypukłe w środku. Siejemy soczewicę w rządki, odległe co 30 cm., a na rzędzie co 10 cm. przysypujemy piaskiem dość grubo (na 3—4 cm.) i ugniatamy. Siać można już w końcu marca, lub w kwietniu. Gdy pożółknie, wyrwać, ususzyć, jak fasolę i wymłócić. Strączyny są dla zwierząt pokarmem pożywnym, prawie jak koniczyna, chętnie też go jedzą. Ziarno przed gotowaniem, na noc namoczyć. Ugotowana dobrze, z kwaśnym, lub pomidorowym sosem smakuje i nasyca, Nasion potrzeba 30 gr. łub więcej, o ile kto soczewicę polubi.

Nasiona tych ros’lin strączkowych mogą wschodzić nawet w 3-im roku, po zbiorze, ale wschodzi ich tym mniej, im są starsze.

dobry psycholog wrocław