Ziemia i jej poprawianie cz. 3

Trzeba więc uczynić piaski dla wód powietrznych przenikliwymi, a zarazem zasilić je. Otrzymuje się to przez nawożenie na nie torfu, stawiarki, kruchej, zwietrzałej gliny, albo marglu. Oczywiście zasilanie obornikiem też piasek poprawi, ale go zwykle dużo dać nie możemy, a tak wiele by trzeba. Torf dodajemy jako prósz lub w kawałkach, np. jak pięść dużych. Glinę i margiel rozkładamy po powierzchni, tylko na kilka centymetrów grubo; stawiarką smarujemy niejako całą powierzchnię piasku. Dobrze jest robić to w lecie, ale, o ile mrozy nie przeszkadzają, można i w zimie.

Przez staranne oranie zmiesza się te dodane części z piaskiem, a po dodaniu kainitu i tomasówki (na jesieni), posieje na wiosnę łubin żółty. Gdy go przyorzemy na jesieni, to już z nastaniem następnej wiosny, na tak doprawionym piasku, udadzą się: marchew, pietruszka, nawet fasola.

dominikana berlin last minute

W piaskach, pod którymi, nie głębiej niż na 1 m. znajduje się glina lub margiel (glina z wapnem zmieszana w różnym stosunku), znacznie łatwiej dojść do ich poprawienia.

Jeżeli glina (lub margiel) jest pod piaskiem nie głębiej niż na 50 do 60 cm., robi się regulówkę t. j. dzieli się ziemię na paski 5 m. szerokie i na początku paska wykopuje się rowek na 60 cm. szeroki i głęboki, wyrzucając z niego ziemię na gromadę. Oznaczywszy potem szpadlem rowek następny, piasek z niego wrzucamy do rowka pierwszego, a gdy dosięgniemy gliny, wyrzucamy jej na piasek tyle, żeby go na 5 do 6 cm. grubo przykryła. Posuwając się tak dalej, dojdziemy do końca, gdzie po wrzuceniu ziemi do rowka przedostatniego, pozostanie ostatni, otwarty. Zapełnimy go ziemią, wykopaną z pierwszego paseczka, na następnym pasie 5 metrowym, a doszedłszy do końca tego pasa, ostatni wąski dół próżny, zapełnimy ziemią, wyrzuconą z pasa pierwszego, na początku regulówki.

dominikana berlin last minute

To Cię zainteresuje:

– Nauka jazdy Katowice
– Szkoła jazdy Katowice