Byliny cz. 7

Bratek rogaty (Viola cornuta), wyższy od bratków zwykłych, o kwiatach mniejszych i bez zapachu, ale różnobarwnych, przeważnie w odcieniach barwy niebieskiej ukazujących się od wiosny do jesieni. Są też liczne krzyżówki z bratkami zwykłymi, o kwiatach większych, ale mniej ładne od bratków. Przydatny jest na obwódki, mnoży się przez podział i z nasion, jak bratki. Sadzić co 30 cm., bo się rozrasta.

Biskupie serce (Dielytra spectabilis). Roślina do 50 cm. wysoka, ozdobna z liści wycinanych i osobliwych biało-różowych kwiatków, na wiosnę. Nieraz nadmarza od majowych przymrozków. Na zimę lepiej nakrywać liśćmi.

Sadzi się pojedynczo, mnoży na wiosnę wczesną lub w początku września, przez podział. Dalie (Dahlia Variabilis). Pewien Niemiec dał im nazwę „Georginia”, niesprawiedliwie, bo Dahlia była opisana i nazwana tak wcześniej. Ta meksykańska roślina obecnie jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Po wsiach widzi się ją często, ale w starych odmianach, gdy nowe (z rasy kaktusowych i mieszańce) mają kwiaty większe, wspanialsze i piękniejsze. Barwy są tak rozliczne, że nawet istnieją i zielone (nieładne). Zresztą w jednym kwiecie bywa tych barw nieraz kilka, a płatki różnego układu, od bardzo wąskich, bywają rozmaicie szerokie, nieraz powyginane, wystrzępione lub fryzowane. Kwiaty niektórych Dalii dochodzą do 15 cm. średnicy. Nawet pojedyncze są ładne i warte miejsca, bo obficie i ozdobnie kwitną.