Byliny cz. 4

Liliowiec. Tworzą duże kępy, z liśćmi mieczowatymi, wygiętymi, wyrastają do 50 cm. Z kępy wychodzą głąbiki kwiatowe z licznymi kwiatami formy lilii, z których każdy trwa jeden dzień, po czym więdnie, a rozwijają się pąki nad nim będące. Rośnie w każdej ziemi, daje dużo odrostków, które można odejmować w lecie i rozsadzać, tak głęboko jak rosły. Udają się i w piaskach. Niektóre kwitną na wiosnę.

Rozrastają się szeroko, więc trzeba je sadzić luźno, najlepiej na trawniku.

Mieczyki (Gladiolus). Ulubione, okazałe rośliny z mieczowatymi liśćmi, spośród których w lecie wychodzi duży kłos kwiatowy z licznymi kwiatami, rozwijającymi się od dołu ku górze. Kwitnie długo, a kwitnienie można przedłużyć, sadząc cebulki co parę tygodni, od wiosny do czerwca.

Kwiaty są duże, u nowych odmian do 8 cm. średnicy, ale też i Mieczyki o kwiatach drobnych, jak Mieczyk pierwiosnkowy (G.primulinus), są ładne. Barwność kwiatów niezmiernie różna; są czystych barw, nawet białe, przeważnie jednak w odcieniach czerwonej, zresztą zwykle kilka barw w jednym kwiecie na różnych płatkach. Są i upstrzone w rozmaity sposób. Z siewu nasion w inspekcie, których dużo wydają, można otrzymywać nowe odmiany.