Byliny cz. 12

Konwalia (Convallaria majalis). Ulubiony kwiat majowy, rośnie dziko w lasach liściastych. Można ją stamtąd przesadzać do ogrodu. Ogrodowa ma większe kłosy i kwiatki. Co 3 lata na jesieni wcześniej wykopujemy ją i dzieląc na pojedyncze pazurki, sadzimy na innym miejscu; w półcieniu też dobrze kwitnie.

Kosaćce (Iris). Może najpospolitsza bylina, bo się w każdej ziemi bujnie rozrasta i bardzo łatwo daje się rozmnożyć. Jest kilkanaście gatunków, wiele ras i ogromna ilość odmian, w ogrodach hodowanych. Zwłaszcza K. europejski lub ogrodowy (I. germanica) wydał niezliczoną ilość odmian. Obecnie głównie utrzymuje się w ogrodach odmiany wielkokwiatowe, wspanialsze od zwykłych i co do barw bogatsze, A barwy też są tak urozmaicone, że od prawie czysto białych, mamy je we wszelkich odcieniach żółtej, niebieskiej i nawet czerwonej.

Poza tym rysunki na kwiecie są bardzo urozmaicone, kilko lub nawet wielobarwne. Opłaci się kupować piękne odmiany do spółki, bo raz posadzonymi w jednym ogródku, po kilku latach można obdarzyć całą wieś. Mianowicie, starsze kępy dają się dzielić na pojedyncze kłącza, które posadzone nawet w lekkiej ziemi, w kilka lat tworzą silne rośliny, obficie kwitnące, w maju, czerwcu.