Warzywa strączkowe cz. 2

Tyczkowe dojrzewają później, niż piechoty, ale dają plon znacznie większy, więc gdzie jest materiał na tyczki, warto je uprawiać. Tyczki od 2 do 3 m. długie wbija się na krzyż, gdy rośliny wyrosną do 30 cm. Fasola jest czuła na przymrozki, więc trzeba ją siać dopiero między 5—30 maja, piechotę w rzędy co 40 cm., tyczkową, co 60—70 cm., a w rzędzie co 15 cm., po dwa ziarna w dołki zrobione palcem na 3—4 cm. głębokie i ugnieść po siewie. Lubi dwukrotne obsypanie (gdy ma 5, 6 liści i w dwa tygodnie potem). Na zielono — zbierać stopniowo, na sucho — gdy pożółknie. Wyrwać, podsuszyć w kupkach na zagonach, a do reszty dosuszyć na strychu, lub w stodole. Wymłócić. Grochowiny — dla bydła.

bezpłatny odbiór mebli warszawa

Użycie, Na zupę, rozmoczona wieczorem, nazajutrz po wygotowaniu dobra potrawa, w całości, lub roztarta, zwłaszcza z sosem pomidorowym. Mąka z niej, na placki (zmieszana z mąką pszenną). Fasolę szparagową można przechować na zimę układając młode strączki warstwami, w garnki i przesypując solą (choćby szarą, tanią) każdą warstwę. Przed gotowaniem dobrze wypłókać ciepłą wodą, która się też przyda, jako słona. Nasion potrzeba od 75 do 150 gr., tyczkowej mniej, piechoty więcej, zależnie od spożycia.

Groch. Oprócz grochów polnych, jak Rychlik wczesny i wielkoziarnisty, Wiktoria i inne, istnieje dużo odmian ogrodowych. Jedne są niskie (nawet karłowe) inne wysokie, zwane chróstowymi. Te, gdy podrosną na 30 cm. potrzebują podpór, do czepiania się wąsami. Wtedy wtykamy pomiędzy nie suche gałęzie, na 1 do 1,5 m. wysokie.

Odróżniamy grochy cukrowe wczesne, jak angielski, lub Vilmorina, które dzieci jedzą chętnie w strączkach, a wyłuskane dodaje się do młodej marchwi. Dużo jest odmian łuskowych, jadalnych po wysuszeniu i wymłóceniu, jak wczesne Express, Majowy, Kaparowy, (Folger ziarna ma nieduże, zielone b. smaczne) i wiele innych. Ziarna niektórych odmian przy wysychaniu marszczą się, są to grochy pomarszczone, jak np, Teleion, Kolos, kryształowy i inne. Są one bardzo smaczne w strąkach i na sucho. Groch siejemy już w marcu, bo znosi dobrze chłody, a późno siany cierpi od wołka grochowego (który dziurawi ziarna). Można jednak zebrawszy wczesny groch, znów posiać te świeże ziarna w czerwcu, lipcu, a dobry będzie na jesieni, jako zielony. Francuzi, wytrzymałą na przymrozki odmianę, Michaux (Miszo), sieją w ciepłej ziemi, pochylonej ku południowi, w końcu listopada, dla otrzymania plonu wcześniej, niż z sianych wiosną.

bezpłatny odbiór mebli warszawa