Warzywa korzeniowe cz. 3
Można go zostawić w niewielkiej ilości i nasiona zebrać. Jedno obsypanie marchwi wystarcza. Przechowuje się korzenie po obcięciu naci, w piwnicy, ułożone przy ścianie, przesypując warstwy piaskiem. Jest to smaczna jarzyna wczesna z młodym groszkiem, później zaprawiona sama, lub z ziemniakami, także jako dodatek do zupy z jarzyn i innych. Nasienia potrzeba 20 do 40 gr.
płyty izolacyjne
Pietruszka Cukrowa o korzeniu stożkowym, grubym. Uprawia się ją jak marchew, przechowuje w płytkim dole, sadzi korzenie jeden przy drugim i na zimę nakrywa się dół liśćmi. Nakryta śniegiem lub liśćmi, zimuje też nieźle i w gruncie, tam, gdzie wyrosła. Używamy jej jako przyprawy do zup i ryb. Kilka korzeni wsadzonych w piasek w garnku, lub skrzyni, trzymanych blisko pieca kuchennego wypuszcza liście w zimie. Jest to ,,natka“ do zup i ziemniaków. Nasion trzeba 10 gr. lub nieco więcej.
Rzepa. Można się bez tego warzywa obejść, ale Majowa płaska, biała, lub Śnieżna kula, wcześnie posiana, prędzej będzie przydatna na jarzynę, niż inne korzeniowe. Sieje się na zeszłorocznym, lub nawet 3-letniem nawozie (zasilić jednak ziemię kompostem), w marcu, mieszając nasiona z 6 — 8 częściami piasku, w rządki co 30 cm. W razie zbyt gęstego wzejścia, przerywamy, zostawiając roślinki co 20 — 25 cm. Obsypujemy raz. Dobra na jarzynę osłodzona, lub zmieszana z ziemniakami. Nasion dosyć 5 gr.
płyty izolacyjne