Rośliny przemysłowe cz. 8
Z produkcji dorodnego nasienia słyną niektóre okolice, jak: Tyrol, Piemont i Bolonia we Włoszech, Apatin na Węgrzech, prowincje Nadreńskie i inne.
Konopie można uprawiać z korzyścią w okolicach z klimatem więcej suchym, jak np. w południowo-zachodnich guberniach Rosji, gdzie bardzo są rozpowszechnione, jak w gubernii Chersońskiej, Podolskiej, Kijowskiej.
Jakkolwiek rozpowszechnionym jest mniemanie, że udają się wszędzie, to jednakże należy pamiętać, że udają się tylko na ziemi żyznej lub obficie nagnojonej. Należą do roślin, znoszących bez szkody dla wzrostu jak największą bujność ziemi.
Najlepiej rodzą się na nowinach, gruntach próchnicznych, dobrze osuszonych stawiskach i w ogóle na żyznych gruntach gliniasto-piaszczystych. Wymagają obfitego wynawożenia ziemi, ale nawóz powinien być dobrze przegniły.
Ponieważ lubią pulchną glebę, udają się dobrze po okopowych, po koniczynie, rzepaku, kapuście. Wymagają głębokiej, starannej uprawy.
Konopie są bardzo czułe na zimno, należy więc siać je nie wcześniej, aż przeminie już obawa przymrozków, a zatem mniej więcej w połowie Maja.