Ziemia i jej poprawianie cz. 5

Torfy i mursze (ziemie czarne, lekkie, wrzosami porosłe) występują u nas w wielu okolicach i stanowią zupełne nieużytki (o ile torf nie jest przydatny na opał lub ściółkę). Te ziemie staną się przydatne pod uprawę warzyw (kapustowych zwłaszcza), gdy się je w miarę osuszy rowami lub porobi wysokie zagony. Jeżeli na nich rosną wrzosy, trzeba je powyrywać. Niekiedy udaje się w końcu zimy wypalić je, po czym zaraz trzeba zaorać, zasiliwszy nawozami.

Często w pobliżu torfowisk są górki piaszczyste. Wtedy zwozimy z nich piasek i pokrywamy nim torfy lub mursze na 5—10 cm. grubo. Jeżeli potem dodamy mierzwy i dobrze ziemię wymieszamy oraniem i bronowaniem lub przekopaniem, stanie się ona całkowicie przydatna pod warzywa. Tak jest na przedmieściu Mokre w Toruniu, gdzie na obrobionej tym sposobem ziemi, rosną wybornie nawet marchew i pietruszka, a tym bardziej inne warzywa, potrzebujące wilgoci. Ale ten piasek nawieziony po kilkunastu latach w torfie zatonie, trzeba więc nowego co pewien czas dosypywać.

tajlandia last minute berlin

Mamy też niemało bagien, na wiosnę lub po dużych deszczach nawet pod wodą stojących. Mogą być z nich dobre ziemie pod warzywa, jeżeli je osuszyć rowami, o ile jest spadek i odpływ dla wody. Często odpływ ten znajdzie się, ale dopiero na gruntach sąsiadów. Powinni się oni zgodzić na przekopanie rowów i spuszczenie wody wspólnymi siłami, bo to i dla nich będzie pożyteczne. Takie jednak osuszenie wspólne musi opracować inżynier od robót wodnych, o którego trzeba się zgłosić do Izby Rolniczej.

O ile woda na gruncie bagiennym po wiośnie ustępuje, można i samemu poradzić, a to przez wyoranie zagonów w kierunku spadku. Nie dosyć tego: trzeba nadto szpadlami ziemię w bruzdach pobrać i na zagony sklepiste ją wyrzucić, tak, żeby górowały ponad wodą w bruzdach zbierającą się. Spływa ona stopniowo i wysycha. Zresztą może nawet być przydatna do polewania roślin na wodę chciwych (kapusty, selerów, ogórków, sałaty).

tajlandia last minute berlin

To Cię zainteresuje:

– kursy jazdy Lublin
– nauka prawa jazdy Lublin
– nauka jazdy Lublin