Kwiaty letnie cz. 1
Jest ich bardzo dużo gatunków i odmian. Gdy się z nimi już kto zapozna, niech się stara o odmiany doskonalsze, te jednak są droższe. Rozmnażają się wszystkie z nasion, jedne przez siew w gruncie, inne zaś, żeby wcześniej kwitły — w przyśpieszniku, zwykle w ciągu marca. Siać trzeba rzadko w inspekcie, a w grunt — mieszając nasienie z piaskiem. Im nasiona są drobniejsze, tym więcej trzeba dodawać piasku, aż do 20 nawet ilości piasku na jedną nasion.
a) Do siewu w gruncie, kwiaty obsiewkowe, które siejemy po brzegu grządek, lub przy drogach są: Gipsówka (Gypsophila elegans). Białe, drobne kwiatki, obficie kwitną. Siew w marcu.
Kamienne ziele cz. opoczylec (Alyssum Benthami) kwitną biało, od czerwca do jesieni; lepsza jest odmiana niska. Siew w marcu.
Nasturcja (Tropaeolum). Odmiany niskie, a jest ich bardzo dużo, lecz i zmieszane, pięknie zdobią. Siew w kwietniu, pojedynczymi ziarnami (sieje się jak groch). Kwitnie od czerwca do jesieni. Na chłody czuła.
Maciejka (Matthiola), niepozorny, drobny kwiatek, ciemnej barwy, ale bardzo wonny (wieczorem) i dla pszczół pożyteczny. Można siać w marcu, a nadto w kwietniu i maju, żeby gdy jedne przekwitną, następne zakwitały.