Jak urządzić ogródek? Cz. 3

Że ogródek ozdobny trzeba starannie obsadzać i utrzymać go w czystości i porządku, to się rozumie. Jeżeli zechcą tylko gospodynie i ich córki, znajdą na to zawsze trochę czasu, a gdy choć jedno gospodarstwo we wsi taki porządny ogródek będzie miało, inne nie chcąc być gorszymi, pójdą za nim. Bardzo to jest pożądane, bo wiele jest wsi polskich strasznie zaniedbanych, a to daje nam złe świadectwo u obcych i stanowi zły przykład dla dzieci.

Ogródek ozdobny nie daje dochodu, ale daje radość oczom i zadowolenie, że się mieszka w ładnym otoczeniu i ma się miejsce odpoczynku po pracy. Wydać na niego trochę pieniędzy, choćby na nasiona kwiatów, ale raz mając te kwiaty, można zbierać nasiona własne i część ich wymieniać z sąsiadami.

Kto ogródek przy domu dla ozdoby zechce założyć, może koszt założenia rozłożyć na lat kilka. Naprzód go ogrodzi, potem posadzi kilka drzew, w następnym roku trochę krzewów i kwiatów, potem się postara o róże, byliny, a kwiatki tańsze może mieć już od pierwszego roku. Mało na to trzeba pieniędzy, ale sporo ochoty i dobrej woli.

Bardzo do tego zachęcamy, mając pewność, że ci, którzy za naszym zachęceniem pójdą, będą mieli dużo zadowolenia i przyjemności przez długie lata.