Warzywa korzeniowe cz. 4

Rzodkiew. Są różne, letnie i zimowe, białe, brunatne (czarne) i różowe. Z letnich często uprawiana jest Biała długa, z zimowych — Czarna czyli Murzynka okrągła. Letnie mało są używane, bo je zastępuje rzodkiewka.

ściąganie długów poznań

Kto by chciał, może siać od marca do czerwca, pamiętając o polewaniu, żeby rosły prędzej i nie parciały. Zimową sieje się w lipcu, w rzędy co 40 cm., wtykając ziarna na rzędzie palcem (jak groch, ale płyciej), po dwa ziarna, co 20 cm. Gdy wzejdą, pozostawia się jedną tylko roślinkę. Ziemi wymagają żyznej i zasilonej, w takiej wyrastają wielkie. Po wykopaniu na jesieni, łatwo się przechowują w piwnicy. Jest to warzywo gorzkie, do gotowania mniej przydatne, niż rzepa. Ale na surowo, utarta, z solą, lub zmieszana z inną jarzyną, smakuje nieźle, a zaostrza apetyt i pomaga do trawienia. Nasion 5 do 10 gr. wystarczy.

Rzodkiewka. Ulubiona przed obiadem, lub jako dodatek, uprawiana wszędzie, wystarcza aż do zimy, przy powtarzaniu siewów co dwa tygodnie. . Odmian jest dużo, różnych barw i kształtów: białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe i pstre, okrągłe, owalne i długie. Z nich najwięcej uprawiane są: Różowa od połowy biała i Non plus ultra szkarłatna, obie okrągłe oraz biała, długa, przeświecająca Lodowa (Sopel lodowy) do rzodkwi podobna, ale od niej delikatniejsza i mniej gorzka. Kto ma przyspiesznik, sieje w nim rzodkiewkę rzutem już w końcu lutego, lub w początku marca; ta będzie do jedzenia w maju. Taka jest bardzo soczysta, miękka i lekko tylko gorzkawa. Siew można powtarzać co dwa tygodnie, aż do maja i dłużej.

ściąganie długów poznań