Warzywa strączkowe cz. 1

Wymagają ziemi niezbyt wilgotnej i zawierającej wapno. Nie znoszą przesadzania, zakorzeniają się głęboko, więc udają się i w ziemiach chudszych, ale z żyźniejszym podglebiem i podłożem. Zawierają sporo białka, więc mogą zastępować poniekąd mięso, a że jest w ich ziarnach i tłuszcz i mączka (skrobia), więc są pożywne. Używa się ich na wsi za mało i za mało uprawia.

Bób. Jest kilka odmian: lepsze do uprawy są wielko-ziarniste, jak Windsor i inne o dużych strąkach zwieszonych. Siać w końcu marca co 30 cm. w dołki zrobione palcem, na 5 cm. głębokie i obcisnąć. Najczęściej sieją później, bo po zasadzeniu ziemniaków, gdyż między nimi łodygi bobu są zwykle wolne od mszyc, które je niszczą, napadając zwłaszcza kwiaty. Sieje się co 2-ga bruzda, lub na grzbietach zagonów, co 50 cm., żeby ziemniakom mało przeszkadzały.

kurs na koparke kraków

Użycie. Młody bób gotuje się w całości. Gdy uschnie i wykruszy go się ze strąków, trzeba zeszrutować, lub zetrzeć na mąkę, bo jest twardy. Mąka przydatna jest na zupę, lub jako jarzyna, zwłaszcza w pomieszaniu z grochem, lub fasolą. Potrzeba nasion 50 gr. na rodzinę z 5 osób złożoną.

Fasola. Ważny i cenny pokarm pożywny. Jedne są niskie (piechota), inne wysokie od 1,5 do 3 m. nawet (tyczkowe). Wiele odmian ma miękką skórkę, soczystą i nawet nie posiada nitek (szwów), te zwą się szparagowymi. Strączki ich bywają zielone lub żółte. Inne uprawia się na ziarna (suche), które mogą być białe (najwięcej cenione), lub różnych barw, a nawet pstre. Ziarna są: to drobne, (np. ryżowa), to wielkie (Jasiek czyli turecka), prawie okrągłe, aż do podłużnych. Odmian jest bardzo dużo, polecenia godnych. Karłowe: Szparagowe, Diguan (Beurre Digoin) i Hinricha biała. Suche: Lipcowa wczesna, Perłowa drobna, Bomba, ziarna prawie kuliste. Tyczkowe: Szparagowe, Fenomen, (Zjawisko), Mamut, Wolska, Suche, Szablasta (duża).

kurs na koparke kraków