Warzywa owocowe cz. 3

Najpierw małą szufelką robimy pod nie dołki, a potem podważywszy, wyjmujemy roślinkę z ziemią na korzeniach i z tą ziemią opuszczamy ją w dołek, obciskamy ziemię naokoło korzeni i podlewamy.

odśnieżanie lublin

Gdy ogórki podrosną i ukaże się na nich trzeci listek, przycinamy łodyżkę na drugim liściu po to, żeby rozgałęziła się i nowe pędy prędko zakwitły. W ziemiach suchych trzeba podlewać, gdy tylko ziemia nieco wyschnie. Dopóki nie ma jeszcze owoców, można co tydzień do wody dodać gnojówki i popiołu. Gdy zakwitną, nie podlewać roślin, tylko ziemię w ich pobliżu. Obsypanie nawet dwukrotne, jest pożyteczne. Pierwsze owoce (kilkanaście) 0 ile pozostaną na roślinie do zupełnego zżółknięcia, dadzą nasienie, które wschodzić może nawet czteroletnie, ale, im starsze, tym mniej kiełkuje, Łęciny rozkłada się po ziemi tak, aby zajęły miejsca próżne. Ponieważ jednak całej ziemi ogórki nie zajmą prędko, sieje się na niej buraki lub sadzi selery, po brzegu zagonów, a w przerwach kalarepę, lub sałatę, można też siać rzodkiewkę. Czyścić 1 spulchniać ziemię trzeba, ale płytko, żeby korzeni nie uszkodzić.

odśnieżanie lublin

Ogórki są ulubionym pokarmem. Surowe, pokrajane z octem i oliwą, lub śmietaną, są sałatą (mizeria). Ugotowane z kwaśnym sosem, stanowią jarzynkę. Z solą (nie za dużo), koprem (kto lubi z czosnkiem) oraz z liśćmi chrzanowymi, dębowymi, wiśniowymi i winnymi, zalane wodą, kwasi się je w beczkach, w ciepłym pomieszczeniu. Można dodać jabłek Antonówek; po ukiszeniu bardzo są smaczne. Zamknąwszy beczki denkiem i zalawszy szczeliny pakiem, przechowuje się je w sadzawce, lub studni, do zimy, a potem w komorze, lub w piwnicy, Zalane słoną wodą i tak przechowane, są jędrne i dobre w zimie na sałatę. Małe, przechowuje się zalawszy gorącym octem z korzeniami, dodając gotowanej, krajanej marchwi – kalarepy, pomidorów itp. (są to marynaty, zwane też piklami).