Warzywa liściowe cz. 4

Kapusta czerwona. Na wcześniejszą Erlurcka, na zimową — Holenderska, duża. Uprawia się tak, jak głowiastą, ale siać można na rozsadniku i sadzić w maju co 60 cm. Używa się jej na sałatę, gdy drobno pokrajawszy sparzymy ją w ukropie i zaprawimy octem, lub kwasem cytrynowym (rozcieńczonym w wodzie) i cukrem. Ugotowana 2 tłuszczem, lub sosem od mięsa, czy z grzybów, jest smaczniejsza od białej. Nasion trzeba 5 gr.

Kapusta włoska (fryzowana). Uprawia się ją, jak poprzednią. Z odmian: Żelazna głowa, o ścisłych, średnich głowach, Vertus (Wertiu), głowy duże. Obie zimują zadołowane w widnej piwnicy. Używa się jej jako dodatku do zup, lub nadzianą między liście siekanym mięsem, kaszą z grzybami itp., co się zwie „parzybrodą”. Nasion trzeba 5 gr.

piasek warszawa

Sałaty. Bardzo zalecane przez lekarzy, jako ułatwiające trawienie, do codziennego jedzenia. Z odmian, wczesna Majowa, z letnich: Klejnot (Bijou, Genezzano) i St. Gallen, z późnych listkowa Australijska i Zimowa Nansena, Wczesne sieje się w przyspieszniku, co warzywnicy robią już w styczniu. Można wyhodować trochę rozsady w skrzynce, w izbie ciepłej, siejąc w końcu lutego, ale młode roślinki trzeba w innej skrzynce rozsadzić co 3 cm, bo w grunt można posadzić dopiero na początku maja. 0 ile jest przyśpiesznik, sałata z niego jest smaczniejsza, ale pod jednym oknem można siać sałatę przez całe lato, co 2 — 3 tygodnie i mającą po 3 listki rozsadzać w grunt.  Sadzi się sałatę po brzegach zagonów, po zebranym grochu i w ogóle, gdzie jest miejsce wolne. Lubi ziemię pulchną, a żyzną i dość wilgotną.

piasek warszawa