Warzywa korzeniowe cz. 2
Z siewu majowego też jeszcze dorastają przed zimą, 0 ile lato jest ciepłe. Późną jesienią wykopane i z liści oczyszczone, przechowuje się buraki w kopcach, lub w piwnicy. Na nasienie wysadza się, przezimowane zdrowo, wcześnie, w żyzną ziemię, co 80 cm. i szypuły kwiatowe przywiązuje się do palików.
Używamy ich na ulubiony u nas barszcz, do zupy z jarzyn, do sałat mieszanych. Z octem i chrzanem robimy po ugotowaniu i pokrajaniu ćwikłę, dodatek do sałat i mięsa. Nasion potrzeba 50 do 75 gr.
układanie bruku
Marchew, (Zwie się Karota, o ile w przekroju jest jednobarwna). Z odmian dość licznych poleca się Duwicką, grubą, krótką, wczesną i Nantejską, dłuższą, późniejszą, ulepszoną. Obie słodkie. Ziemi potrzebuje pulchnej i głębokiej w 2-gim roku po namierzwieniu; w ciężkiej rozgałęzia się, zamiast wydać jeden gruby korzeń. Siać można też w końcu listopada, w ziemi uprawnej, wolnej od chwastów, wzejdzie na wiosnę i da plon wcześniej, niż siana wiosną. Zwykły siew w końcu marca, lub w kwietniu, w rządki co 30 cm. Nasiona zmieszać z 20 częściami wilgotnego piasku. Gdyby mimo to wzeszła jeszcze za gęsto, przerwać. Żeby rządki, małej jeszcze marchwi, było znać do wczesnego obredlenia, dodają przy jej siewie trochę maku, który wschodzi prędzej i rzędy czyni widocznymi.
układanie bruku
To Cię zainteresuje:
– plisy Chrzanów