Uprawa ziemi pod drzewami cz. 2

Dlatego zalecamy sadzenie drzew w polu, rzędy co 20 m. przynajmniej, bo wtedy słońce ma dostęp do upraw między rzędami. A i tak jeszcze, gdy się drzewa rozrosną zboża pod nimi siać nie należy, bo zabiera dużo wilgoci im potrzebnej. A nadto przy robotach około drzew i owoców, dużo się zboża marnuje. Ziemię w sadzie trzeba obficie i często nawozić, pomagając sobie nawozami mineralnymi, bo pokarmów potrzeba dla ziemiopłodów i dla drzew, które korzystają z pokarmów, z wodą w głąb przenikających.

Ziemię trzeba też uprawiać starannie, ale nie można głęboko orać, bo dużo korzeni, żywiących drzewo, znajduje się nawet w glebie, a tym bardziej w podglebiu. Ma to miejsce u śliw, wiśni, a nawet i jabłoni. Orząc, a zwłaszcza bronując, nie trzeba docierać do drzew, żeby ich nie kaleczyć. Przy oraniu blisko pni, trzeba orczyki unosić i za drzewo zręcznie przerzucać.

Darnina w sadzie jest szkodliwa. Nie dopuszcza ona wody w głąb, a nawet i powietrza niewiele (głównie kanałami porobionymi przez krety, żaby, myszy polne). Jeżeli pod drzewami jest koniczyna, to trzeba na wiosnę pod zakończeniami koron, przeorać w niej bruzdy i odnawiać je, żeby nimi przenikała woda i powietrze do korzeni drzew.

To Cię zainteresuje:

– Solary Rzeszów
– dodatkowe źródło