Uprawa warzyw cz. 5

Trzeba tę ziemię przygotować już na jesieni i liśćmi lub ściółką dobrze nakryć, żeby nie zamarzła. Nakłada się tej ziemi na mierzwę na 8 — 10 cm. grubo i zostawia w spokoju nakrywszy oknem i matą słomianą na dzień, lub dwa. Potem trzeba ziemię starannie wyrównać deseczką i można już siać na tym przyśpieszniku.

Po siewie nakrywa się oknem i matą, dopóki nasiona nie wzejdą, ale gdy wschodzić zaczną, trzeba na dzień około ósmej, a w fazie mrozu około dziesiątej, matę zdejmować.

Gdyby było ciepło, można okno trochę unieść od strony przeciwnej wiatrowi i podłożyć pod nie kawałek drewna.

firma sprzątająca olsztyn

Jeżeli słońce silnie grzeje, można okno unieść wyżej i podeprzeć. W razie mrozu okłada się gorącą mierzwą naokoło okna. Gdy pada śnieg, maty się nie zdejmuje. Oczywiście kogo stać będzie na to, założy przyśpiesznik na samej gorącej mierzwie końskiej i postawi skrzynię, przynajmniej z dwoma, a lepiej z trzema oknami. To mu się opłaci, bo i pewne rośliny (winorośl, dalie) będzie mógł rozmnażać a rośliny potrzebujące tego, jak pomidory, wczesne ogórki i inne, rozsadzać. Trzeba się nauczyć zakładania przyśpiesznika. Nie trudno zobaczyć jak to wygląda i jak się robi u ogrodnika sąsiada, lub w ogrodzie dworskim. W każdym nawet małym zakładzie ogrodniczym przyśpieszniki muszą być.

Z zięmi i mierzwy użytej na inspekt, tworzy się ziemia inspektowa. Może ona też służyć jako zasiłek do podsypywania pod ogórki, pomidory, a również pod cebulę, kalafiory, kapustę, no i kwiaty. Reszty nauczy praktyka. Kto nawet przyśpiesznika w dołku urządzić nie może, ten może trochę rozsady pomidorów, sałaty, kapusty wczesnej itd. wyhodować w izbie w płaskich skrzynkach, z dnem podziurawionym, napełnionym do wierzchu prawie ziemią inspektową, lub podobną.

firma sprzątająca olsztyn