Uprawa warzyw cz. 15

Zdrowe główki kapusty białej i czerwonej mogą dość długo w zimie wytrzymać, ułożone na półkach w piwnicy. Na użytek wiosenny i nasienie, przechowujemy je, dołując luźno, w płytkich rowkach, w gruncie. Kalarepa, buraki, brukiew, o ile nie są pokaleczone mogą zimować w niezbyt dużych gromadach w piwnicy.

wywóz starych mebli warszawa

Pietruszka, pory, jarmuż, cykoria, zimują w gruncie, obsypane liśćmi, gdy marznąć zaczną. Tyle, ile trzeba do użytku pietruszki i porów, bierze się do piwnicy, pietruszkę układa się na gromadę, pory lepiej jest zadołować. Marchew wymaga więcej starania. Trzeba jej korzenie układać przy ścianie piwnicy, główkami na zewnątrz i każdą tak ułożoną warstwę przesypać czystym, świeżo nakopanym piaskiem, na którym układa się znów drugą warstwę i następne do wysokości 1 m. Często przeglądać i gnijące marchwie usuwać.

Rzodkiew i rzepę można przechować w kopcach, jak ziemniaki, lub w piwnicy na gromadzie. Cebulę, dobrze przesuszoną, układa się na strychu, nad izbą ogrzewaną, na podłodze, warstwą do 10 cm. grubą. Na mróz nakryjemy ją słomą, tym grubiej, im jest większy. Na odwilż, słomę trzeba usunąć i okienka otworzyć, żeby nie wyrastała w bąki.

Selery, oczyszczone z liści, przechowamy w beczce od cementu (niewiele kosztuje). Na dno sypiemy czysty, suchy piasek na 8 cm. grubo, na nim ułożymy główki selerów już bez liści, tak żeby nie dotykały boków beczki. Przysypiemy je piaskiem i ułożymy na nim nową warstwę i t. d., a z wierzchu nakryjemy też piaskiem. Jeszcze lepiej jest zamiast piasku, użyć suchego torfu. Beczkę z selerami wstawia się do komory, lub suchej piwnicy. Bób, fasolę, groch, soczewicę, kukurydzę, dobrze wysuszywszy, przechowamy w komorze w workach, koszach, skrzynkach, lub w beczkach. Jarmuż i szpinak zimują w gruncie, o ile śnieg je zasypie.

wywóz starych mebli warszawa