Gdzie umieścić drzewa owocowe?

Podam tu tylko tyle niezbędnych wiadomości, ile potrzeba, żeby mały rolnik miał owoce dla całej rodziny. Gdyby ich miał kiedy za dużo, sprzeda ten nadmiar, lub wymieni z sąsiadami na inne ziemiopłody,

Gdzie umieścić drzewa owocowe?

Najlepiej w pobliżu domu, żeby je mieć ciągle na oku. Jeżeli jednak nie ma tu miejsca, można je posadzić w polu, najlepiej na wprost domostwa tak, żeby znów były z domu widoczne i znalazły się od siedziby niedaleko. Ale mogą być i dalej zwłaszcza wtedy, gdy i sąsiedzi mają obok swoje sady. W ogóle jest bardzo pożądane, żeby wszyscy gospodarze pewnej wsi mieli drzewa owocowe własne. Taniej wtedy wypadnie im zwalczanie szkodników i chorób, nikt nie sięgnie po owoce sąsiada, mając własne, a nawet łatwiej będzie sprzedać nadmiar owoców, bo na większą ich ilość łatwiej o kopce; wywieść też na targ opłaci się z wielu sadków razem.

W Czechach od dawna już istniały gromadzkie suszarnie owoców, w których suszono odpadki i owoce letnie, których jest zwykle za dużo, na swoją potrzebę zimową, lub na sprzedaż.