Rośliny przemysłowe cz. 4
Skoro rzepak rzutowo zasiany powschodził za gęsto, można przerzedzić go lekką, lecz ostre zęby posiadającą broną, którą puszcza się w 3 lub 4 tygodnie po zasiewie. Zasiany rzędowo opielą się najprzód pielnikiem konnym, po pojawieniu się czwartego listka. Tam, gdzie ma nam dostarczyć wyborowego ziarna do siewu, zaleca się przerywanie roślin zbyt gęsto stojących. W rzędach co 4 cale zostawia się jedną roślinę.
Mniej więcej w drugiej połowie Września obsypuje się lekko rzędy radełkiem; drugi raz obsypuje się na wiosnę, skoro rola dostatecznie już podeschła.
Dojrzenie rzepaku ozimego przypada na koniec Czerwca lub w pierwszych dniach Lipca. Ziarno wysypuje się bardzo łatwo, nie trzeba więc pozwolić mu przejrzeć się. Sprząta się, gdy łodygi przybierają barwę żółtą z odcieniem czerwonawym, a ziarno zacznie brunatnieć.
Kawałki bardziej dojrzałe trzeba zbierać wcześniej; rzepak zasiany rzutowy dojrzewa zwykle bardzo niejednostajnie.
Przeznaczony na nasienie kosi się, wiąże w małe snopeczki i ustawia rzędami, opierając jeden o drugi. Przy niepewnej pogodzie, ustawia się snopeczki w stożki do 6 stóp wysokie, których wierzch okrywa się czapką słomianą. Można go wymłacać cepami lub młocarnią.