Okrycie domu zielenią cz. 2

Ładnie wygląda, podobne do szlachetnego, jadalnego, wino pachnące, którego kwiaty w maju pachną rezedą. Sadzi się je przy ganku, ale można i pod domem; potrzebuje łat lub drutów do czepiania się. Trzeba je przycinać w zimie, bo cięte na wiosnę, roni dużo soków. Rozmnaża się też z gałązek, ale trzeba je sadzić w inspekcie, przy niższej desce skrzyni, a więc mnożyć tak, jak się rozmnaża winorośl szlachetną.

Oprócz tych roślin są i inne, jak np. przewiercień (kapryfolium), ładnie i wonnie kwitnący w maju, a dalej, powojnik pospolity, ozdobny z liści i puszystych owoców. Te również mnoży się z gałązek albo z odkładów, t. j. kładzie się ich giętkie gałązki w płytki rowek na jesienii zasypuje ziemią; następnej jesieni są już ukorzenione, można je odciąć od krzewu i sadzić na miejsca stałe. Inne pnącze, jako trudniejsze do zdobycia, pomijamy.

Chmiel byłby przydatny na ganki i altany, ale trzeba go nie dopuścić na drzewa i krzewy przyległe, bo je  ogłodzi.

Chmiel japoński siany na wiosnę, przez lato wysoko wyrasta, zwykły i pstry (ozdobny). Trwa tylko do jesieni. Z rocznych pnących na altany może służyć „jasiek” czyli lasola wielokwiatowa, ma białoczerwone kwiaty; siać około 10 maja i wilec (Ipomoea), z kwiatami kieliszkowej formy, szafirowymi, białymi, różowymi i in. (siać w kwietniu).