Nawożenie ziemi cz. 3

Ale obornika używa rolnik pod ziemniaki, pszenicę, buraki i najczęściej nie ma go dosyć dla warzyw. Że zaś stawiarki też nie ma w wielu miejscach, przeto najważniejszym nawozem dla warzyw (a i wszelkich innych roślin), będzie kompost.

Kompost jest to mieszanina wszelkich odpadków zwierzęcych i roślinnych, z ziemią i torfem. Kompost dobrze zrobiony jest bogactwem każdego rolnika i ogrodnika. Trzeba go robić stale i o ile można jak najwięcej. Przygotowuje go się tak: kładzie się warstwę torfu lub ziemi żyznej na spód, na 8—10 cm. grubo. Niektórzy układają tylko poddenek z gałęzi, żeby powietrze miało dostęp do kompostu od dołu. Gromada ta cała bywa na 4 metry szeroka, na 1 m. wysoka, a długa o ile materiału wystarczy.

poznań wywóz odpadów

Na tę spodnią warstwę rzuca się pudretę, gnój z chlewów, śmiecie z domu, zmiotki z podwórza, wszelkie części roślinne, krew i jelita zwierząt, popiół drzewny, przepalone, potłuczone drobno kości, potłuczony gruz wapienny itp,, a gdy z tego powstanie warstwa na 8—10 cm. gruba, nakrywa się ją torfem lub ziemią. I znów na nią pójdzie warstwa odpadków różnych, którą nakryjemy  także torfem lub ziemią. Nim również albo ziemią, trzeba gromadę nakryć z wierzchu. Dobrze jest na nią wylewać urynę, gnojówkę, nawet pomyje.

Zwykle gromadę kompostową robi się na powierzchni, w miejscu ocienionym, nie blisko mieszkania. Dwa razy do roku, więc raz w lecie i raz w zimie, przerzuca się kompost nieco dalej, biorąc go szpadlem pionowo od jednego końca i stopniowo dochodząc do drugiego. Przy tym warstwy się pomieszają a nowa gromada będzie też przewiewniejsza od poprzedniej. Zwykle po 2-ch takich przeróbkach, po roku, otrzymujemy już dość jednolitą, czarną ziemię kompostową, nieco mazistą, bez przykrej woni. Ona to stanowi nawóz powszechny, bo przydatny pod wszystkie rośliny i w każdej porze ich wzrostu.

poznań wywóz odpadów