Kwiaty dwuletnie cz. 5

Na zimę nakryć. Te zasilone mogą jeszcze kwitnąć w 3-im a nawet w 4-ym roku. Wyrastają na 2 m., a niektóre i wyżej. Nasiona należy zbierać tylko z najpiękniejszych. Naparstnica (Digitalis purpurea). Gdy zakwitnie jest to na 80 cm. i więcej wysoka roślina, z kwiatami formy palca od rękawiczki, barwy czerwonawej, w odcieniach lub białej, wewnątrz nakrapianymi. Kwiatostan tworzy kolumnę wysoką, a kwiaty rozwijają się od dołu ku górze i trwają w czerwcu, przez kilka tygodni. Przekwitłe trzeba ściąć, pozostawiając kilka najpiękniejszych na nasiona. Te siejemy w maju na wystygłym inspekcie. Rozsadzić gdy podrosną, a na miejsca we wrześniu. Często kwitnie jeszcze i w roku trzecim. Ładniej wyglądają posadzone w gromadzie, co 40 cm.

Niezapominajki. Chociaż i nasze rosnące dziko nad rowami i na bagnach, są ładne, ładniejsze są jednak odmiany ogrodowe, bardziej szafirowe i zwarte. Jest to ładny kwiat wiosenny, ale prędko przechodzi. Dłużej się trzymają w półcieniu. Siew w przyspieszniku w kwietniu, maju, rozsadzanie na zagonku. Sadzenie silnych kępek na drugą wiosnę co 20 cm.

Stokrotki. Pojedyncze są plagą starych trawników, a wykosić ich nie można. Ogrodowe, mają kwiaty pełne, białe lub czerwone. Nowsze odmiany wydają kwiaty wielkości małych astrów. Uprawa, jak niezapominajek. Sadzić trzeba gęsto, po brzegu grzęd. Nieraz zakwitają jeszcze i na jesieni, także i w drugim roku. Na zimę lekko nakrywać. Nasiona zbierać tylko z najpełniejszych i największych kwiatów.