Drzewa i krzewy cz. 4

Bzy rosną i w ziemi piaszczystej. Trzeba je zasilać co lat kilka. Stare krzaki należy ściąć na wiosnę do połowy, a odmłodzą się i po paru latach znów będą kwitły.

O różach będzie mowa poniżej.

Z innych krzewów, a jest ich bardzo dużo, wymienimy niektóre.

Bzowina (Sambucus), krzew do 4 m. wysoki z białymi baldachami kwiatów i czarnymi jagodami leczniczymi, o mocnym zapachu. Odmiany mają liście strzępiaste. Udaje się i w piaskach, gdzie też dziko rośnie i bez koralowy, z gronami jagód czerwonych, mniejszy od zwykłego.

Jaśminiec (Philadelphus) od 1 m. do 3 m, wysokie krzewy. Kilka gatunków z kwiatami białymi, obfitymi w czerwcu. Są bezwonne i pachnące. Rośnie też w piaskach.

Ligustr do 3 m. wysokości dochodzący, gęsty krzew o lśniących liściach, białych kwiatkach i czarnych jagodach. Rośnie w każdej ziemi roślinnej, mnoży się łatwo z odrostków i z nasion. Daje się wybornie przycinać.

Kalina, wysoki krzew o kwiatach białych w maju, a zwłaszcza odmiana kocie łby, z kwiatami pełnymi, wyrasta do 4 m. Ozdobna też jest hordowina, podobna do kaliny parczelina, około 2 m. wysoki krzew z pierzastymi liśćmi i owocami formy pieniążków. Rośnie dobrze w piaskach.