Byliny cz. 18

Płomyki wymagają ziemi dobrej, ani zbyt mokrej, ani zbyt suchej. Obfitym kwitnieniem ziemię wyczerpują, więc trzeba ją zasilać corocznie. Wiosenne przesadzać co lat 5-6, letnie co lat 10 (o ile się je zasila).

Mnożą się łatwo z odrostków lub podziału, najlepiej na wiosnę. Sadzimy je na grzędach pojedynczo lub w gromadzie, dobierając kolorami.

Rdest (Polygonum). Pospolita w ogrodach roślina, bo się łatwo mnoży, jest Rdest japoński (P. Sieboldi). Tworzy on kępy wysokie do 2 m, o łodygach upstrzonych, kolankowatych i dość dużych liściach sercowatych. We wrześniu w kątach liści ukazują się kwiaty. Są to wąskie kłosy kwiatków białych, wonnych, nawiedzanych tłummnie przez pszczoły. Rozłazi się i nader łatwo rozmnaża z tych rozłogów, na wiosnę lub w jesieni. Trzeba je nawet często w lecie wycinać, gdy wychodzą po za kępę (strzemiączkiem), żeby nie zabierał miejsca innym roślinom. Rośnie i w piaskach. Liście mogą być paszą dla świń. Jest też odmiana z żółto-biało upstrzonymi liśćmi, słabiej rosnąca. Sadzić pojedynczo, w trawniku lub pod płotem.