Byliny cz. 11

Kwiatki odmian szlachetnych, też są dosyć duże. Jedne z nich kwitną na wiosnę (obwódkowe), jak alpejski (A. alpinus) do 20 cm. wysoki, fiołkowo-żółty. Jednak głównie cenione są gatunki i liczne odmiany, kwitnące od września, do mrozów. Należą one do kwiatów najpóźniej ogród strojących.

Są to mieszańce różnych gatunków, a zwłaszcza odmian. Wysokość roślin, wielkość i barwa kwiatów, bardzo przydatnych na bukiety, są rozmaite. Trzeba się starać o wielkokwiatowe. Są to rośliny grzędowe lub na grupy w trawniku. Mnożą się bardzo łatwo, przez podział na wiosnę lub w jesieni. Rosną i w uboższej ziemi.

Jastrun (Leucanthemum maximum), podobny do „Wołowych oczu”, tj. jastruna dziko rosnącego u nas w zbożu, złotego w środku, z promienistymi białymi kwiatkami zewnętrznymi. Odmiany ogrodowe mają kwiaty 5 – 6 cm. średnicy, tworzą zwarte kępy od 60—70 cm. wysokie i kwitną obficie w lecie. Dobre do bukietów. Są też wielką ozdobą na grzędach, sadzone pojedyńczo lub kępami, przed skupinami drzew. Mnożą się łatwo przez podział z nasion. Udają się i w lekkich ziemiach.